A századik lapszámot százoldalas, bővített kiadással ünnepli szerkesztőségünk! Ennek apropóján Szalai Zoltán főszerkesztőnk köszönti az olvasókat, szerzőink pedig arról vallanak, hogy mit jelent számukra a Mandiner.
Csapatunktól könyvajánlót olvashatnak (kedvenc könyveik listáit a Mandiner.hu-n olvashatják itt), korábbi interjúalanyainkat pedig arra kértük, mondják el gondolataikat hetilapunkról, valamint arról, hogyan látják közös dolgainkat.
Közélet
Emlékeznek még az első lapszámunkra? Két éve Böjte Csabával indultunk el, és most úgy gondoltuk, ünnepi lapszámunkból sem hiányozhatnak a gondolatai. A dévai árvák védelmezőjével, ferences szerzetessel beszélgettünk az evangélium radikalitásáról, a progresszív kereszténységről, Ferenc pápáról és a Kárpát-medencei tündérkertről. „Az igazi keresztény attitűd cselekvő, építkező” – fogalmaz interjúnkban.
Mi a 2010 utáni kormányzás eddigi mérlege? Mit kínál ezzel szemben az ellenzék? Milyen állapotban van a magyar társadalom? Van-e helyünk az Európai Unióban? Giró-Szász András politikai tanácsadóval, történésszel, Lánczi András filozófussal és Róna Dániel politológussal beszélgettünk.
Morális forradalom zajlik, ami nem tetszik a liberálisoknak”
– hangsúlyoza Lánczi András.
Agresszív, szer- és alkoholfüggő koldusgalerik, közterületeket újra ellepő hajléktalanok – egyre több félelemre okot adó jelenség, az általános kosz és az elhibázott közlekedéspolitika miatt háborog Budapest lakossága. Megnéztük, hogy miként amortizálódott az utóbbi időben a főváros. „A hajléktalanok minden korábbinál nagyobb számban lepték el Budapestet” – olvasható összeállításunkban.
Róna Dániel szerint a verseny erősen korlátozva van, a választások nem tisztességesek, míg Giró-Szász András többek között azt emelte ki: „a rendszerváltás óta először e kormányzás ideje alatt kezdett el kimutathatóan növekedni a nemzeti vagyon”.
Gali Máté, a Rubicon Intézet tudományos főmunkatársa Pap Milán: A párttal, a néppel... Eszmék és politikai mozgósítás a Kádár-korszakban című könyvét ajánlja, Hajdú András, az MCC Politikatudományi Műhelyének kutatója pedig az afgán helyzet kapcsán ír a demokráciaexportról.